بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی قراردادی است که در آن بیمه گر متعهد می گردد در قبال دریافت حق بیمه خسارت ناشی از خطرهای تحت پوشش بیمه نامه به اموال و دارایی های متعلق به بیمه گذار را در طول مدت مشخصی جبران کند.

بیمه های آتش سوزی از انواع بیمه های بازرگانی و زیر مجموعه بیمه های اموال به شمار می آیند. بیمه آتش سوزی قراردادی است که در آن بیمه گر متعهد می گردد در قبال دریافت حق بیمه خسارت ناشی از خطرهای تحت پوشش بیمه نامه به اموال و دارایی های متعلق به بیمه گذار را در طول مدت مشخصی جبران کند.

بیمه آتش سوزی خسارت وارده به اموال و دارایی های منقول و غیر منقول همانند ماشین آلات و تجهیزات، لوازم و اثاثیه منزل، ملزومات اداری، موجودی فروشگاه ها و  انبارها و ساختمانها و تأسیسات واحدهای صنعتی، غیر صنعتی، تجاری ومسکونی را جبران می کند.

انواع بیمه های آتش سوزی

 1. بیمه آتش سوزی منازل مسکونی که شامل ساختمان و اثاثیه آن می شود.
 2. بیمه آتش سوزی واحدهای تولیدی و مراکز صنعتی و انبارها (مراکز صنعتی میتوانند ساختمان ها،ماشین آلات،تأسیسات،موجودی مواد اولیه،موجودی مواد در حال تولید،موجودی انبارها و... را بیمه نمایند.)
 3. بیمه آتش سوزی مراکز غیر صنعتی (مراکز غیرصنعتی شامل مراکز تجاری،مراکز اداری،مراکز خدماتی،مراکز عمومی و مطب پزشکان و... می شود که می توانند ساختمان و تأسیسات و موجودی و اثاثیه و... را بیمه نمایند.)
 4. سایر اماکن و اموال بیمه پذیر

خطرهای تحت پوشش

خطرهای تحت پوشش به دو بخش خطرهای اصلی و اضافی تقسیم می شوند.

خطرهای اصلی: خطرهای اصلی شامل آتش سوزی، صاعقه و انفجار (آصا) می باشند.

خطرهای اضافی: خطرهای اضافی را بیمه گذار به اختیار خود و بنا به ضرورت می تواند انتخاب کند که این خطرها عبارتند از:

 • زلزله
 • سرقت با شکست حرز
 • آتشفشان
 • انفجار ظروف تحت فشار
 • خود سوزی
 • سیل،طغیان آب رود و دریا
 • سقوط بهمن
 • ترکیدگی لوله آب و فاضلاب
 • شکست شیشه
 • ضایعات ناشی از برف و باران
 • آشوب و اغتشاش
 • برخورد اجسام خارجی به ساختمان
 • طوفان،تندباد وگردباد
 • سقوط هواپیما و بالگرد و پرتاب شدن قطعات آن

انواع بیمه های آتش سوزی از نظر شرایط

بیمه نامه با سرمایه ثابت:

بیمه گذار در زمان تکمیل پیشنهاد در بیمه می بایست ارزش واقعی را اعلام نماید تا هنگام بروز حادثه احتمالی با خسارتی که دریافت می دارد بتواند مورد بیمه را به وضعیت قبل از حادثه درآورد.

بیمه نامه با شرایط توافقی:

بیمه نامه بر اساس سرمایه توافقی صادر می گردد بدین ترتیب پس از توافق طرفین بیمه گر و بیمه گذار سرمایه توافق شده ملاک رسیدگی و پرداخت خسارت احتمالی خواهد بود.

بیمه نامه با شرایط جایگزین:

تورم و افزایش قیمت ها موجب شده قیمت ساختمانها و ماشین آلات واحدهای صنعتی افزایش یابد بدین ترتیب بیمه گذارانی که ساختمان و ماشین آلات آنها بر اثر آتش سوزی از بین می رود نمی توانند با دریافت خسارت ، ساختمان ها و ماشین آلات را بازسازی و جایگزین کنند.بنابراین با در خواست بیمه گذار و بر اساس موافقت بیمه گر می توان بیمه نامه را بر اساس ارزش جایگزین و بازسازی بیمه نمود تا مشکلات فوق مرتفع گردد.

بیمه نامه با شرایط فرست لاس First Loss:

در مواردی که امکان از بین رفتن کامل مورد بیمه بر اثر تحقق خطر تحت پوشش بیمه نامه وجود ندارد،یعنی اموال بیمه شده در سطح نسبتاً وسیع پراکنده است به گونه ای که در صورت وقوع حادثه احتمالی تنها بخشی از اموال مورد بیمه دچار خسارت می شود که در صورت تمایل بیمه گذار به صدور بیمه نامه به صورت فرست لاس، با انجام بازدیدهای فنی بزرگترین خسارت احتمالی برآورد و بر اساس آن بیمه نامه مناسب طراحی می گردد.

بیمه نامه با شرایط شناور:

این بیمه نامه معمولاً برای موجودی انبارها با توجه به نوسان موجودی صادر می شود طبق این بیمه نامه بیمه گذار موجودی انبار را در پایان هر ماه بر اساس اسناد و مدارک موجود به بیمه اعلام می نماید که در این روش حق بیمه بر اساس میانگین سرمایه اظهار نامه های ارسالی تعیین می شود.

بیمه نامه های آتش سوزی صنعتی برای ریسک های صنعتی

در این بیمه نامه ، تمامی ریسک های صنعتی، نظیر کارخانه های تحت پوشش قرار میگیرند. دارایی ها و اموالی که در یک کارخانه میتوان بیمه نمود، شامل ساختمان ها، ماشین آلات ، تآسیسات ، موجودی مواد اولیه و مواد ساخته شده، ابزار آلات و تجهیزات ، اثاثیه ثابت و لوازم اداری و غیره میباشد.

بیمه نامه های آتش سوزی غیرصنعتی (تجاری) برای ریسک های غیرصنعتی

این نوع بیمه نامه ، مراکز تجاری از قبیل فروشگاه ها، کارگاه ها ، تعمیرگاه ها ، مراکز تفریحی و ورزشی و... را تحت پوشش قرار میدهد. گفتنی است که دامنه بیمه نامه های تجاری ، گسترده تر از بیمه نامه های دیگر میباشد.

انواع بیمه نامه های آتش سوزی منازل مسکونی

بیمه نامه آتش سوزی منازل مسکونی :

موارد تحت پوشش در این نوع بیمه نامه ، شامل ساختمان منازل مسکونی، تآسیسات و اثاثیه منزل ، مشاعات و مشترکات میباشد.

بیمه نامه آتش سوزی مجتمع های مسکونی:

این نوع بیمه نامه تنها برای مجتمع های مسکونی بیش از 15 واحد صادر میشود که اعیانی کلیه واحدها (در متراژ مختلف) و مشاعات آنها از قبیل سرایداری ، پارکینگ، ساختمان، تآسیسات، انبارها، تآسیسات مشترک شامل موتورخانه، چیلر و آسانسورها نیز تحت پوشش بیمه آتش سوزی و خطرهای اضافی تحت پوشش قرار میگیرد.

بیمه مرهونات بانکی

این نوع بیمه نامه برای اشخاص حقیقی یا حقوقی که از بانک وام های کوتاه مدت یا بلند مدت دریافت میکنند با ارئه فاکتور تائید شده توسط بانک صادر میگردد.

بیمه انبار

بیمه نامه های آتش سوزی با مبلغ بیمه شده ثابت

در این بیمه نامه ، خسارت های ناشی از آتش سوزی بر اساس مبلغ مندرج در بیمه نامه و به میزان زیان وارده به بیمه گذاران نسبت به سال بیمه شده جبران خواهد شد.

راهنمای دریافت خسارات بیمه

افت قیمت خودرو در زمان تصادف از جمله اتفاقاتی است که بیشتر افراد با این حادثه ناخوشایند مواجه می‌شوند. اما در چنین شرایطی چه باید کرد؟

راهنمای دریافت خسارت بیمه

مشکلات حقوقی بیمه

اصولاً بیمه یک قرار داد و توافق بین شرکت یا سازمان بیمه ای با افراد حقیقی و حقوقی جامعه است . هرگونه توافقی که شده باشد لازم الاجراست .

معرفی تیم حقوقی مشکلات بیمه

همه چیز درباره بیمه تکمیلی دانا

ارائه کارت طلایی به بیمه شدگان، طرح آنکال 24 ساعته پزشکان بیمه دانا، سیستم مشاوره و ارجاع و ... از خدمات بیمه تکمیلی است.

معرفی بیمه تکمیلی بیمه دانا