راهنمای دریافت خسارات بیمه

برای دریافت خسارت از انواع بیمه، ارائه مدارک لازم و تشکیل پرونده در مهلت مقرر الزامی است.

دریافت خسارت افت قیمت خودرو:

افت قیمت خودرو در زمان تصادف از جمله اتفاقاتی است که بیشتر افراد با این حادثه ناخوشایند مواجه می‌شوند. مخصوصا اگر خودروی شما صفر است و یا خودروی گران قیمت دارید هزینه ریالی جبران چنین خساراتی می‌تواند دردسر بیشتری برای شما داشته باشد. در زمان تصادف علاوه بر هزینه‌های تعمیر خودرو، هزینه افت قیمت خودروی آسیب دیده بخش دیگر  این ماجرا است که افراد را بیشتر درگیر می‌کند.

دریافت خسارت افت قیمت خودرو! شورای حل اختلاف یا دادگاه؟

همانطور که بیان شد راننده خودروی مقصر مسئول جبران افت قیمت خودرو است و برای همین شرکت بیمه مسئول پرداخت این خسارت نیست.بنابراین اگر فرد زیاندیده درخواست دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو در اثر تصادف را داشته باشد،  باید برای تامین خسارت خود به شورای حل اختلاف مراجعه کند.

برای محاسبه  میزان خسارت افت قیمت بعد از ثبت دادخواست، کارشناس مربوطه تعیین شده و با ملاحظه خودرو و یا تصاویر مربوط به خسارات، کارشناس میزان خسارت افت قیمت را محاسبه می‌کند. بعد از این که خسارت برآورد شده توسط کارشناس اعلام شد، مطالبه خسارت به طرفیت مالک خودروی مقصر به دادگاه یا شورای حل اختلاف ارائه می‌کند. به این نکته توجه داشته باشید که اگر خسارت وارد شده کمتر از  ۲۰ میلیون تومان باشد رسیدگی به خسارت توسط شورای حل اختلاف رسیدگی می شود و خسارات بالای ۲۰ میلیون تومان برای رسیدگی به دادگاه ارجاع داده می شوند. فرد زیان دیده با پیگیری پرونده از طریق دادگاه می‌تواند به خسارت افت قیمت خودروی خود دست پیدا کند.

در تصادف با خودروهای گران چه باید کرد؟

در تصادفاتی که خودروی آسیب دیده یک خودرو گران قیمت می باشد مراحل  پرداخت خسارت کمی متفاوت می‌شود. بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث پرداخت خسارت بر اساس شرایط خودروی متعارف انجام می‌شود.

بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث، فرد مقصر در زمان تصادف با خودروی نامتعارف موظف است که تا سقف نصف دیه ماه حرام را جبران کند.

به عنوان مثال دیه ماه حرام در سال ۱۳۹8، ۳60 میلیون تومان می‌باشد. که اگر خسارت تا نصف این مبلغ یعنی تا ۱80 میلیون تومان باشد توسط فرد مقصر در تصادف با ماشین‌های گران قیمت پرداخت می‌شود . باقی خسارت را فرد زیان دیده باید خودش پرداخت کند که می‌تواند برای این هزینه از بیمه بدنه خود استفاده نماید. البته بخشی از این خسارت توسط بیمه نامه شخص ثالث فرد قابل جبران می باشد که بر اساس تعهد مالی که بیمه نامه ثالث وی دارد این بیمه نامه می تواند کمک وی باشد.

اگر با این تعاریف خودروی نامتعارف و یا همان گران قیمت دارید جهت مشاوره بهترین بیمه بدنه فرم زیر را پر کنید:

برای دریافت فرم پیشنهاد بیمه بدنه اینجا کلیک کنید

مراکز پرداخت خسارت بیمه های اتومبیل در بیمه دانا:

خسارت جرحی و دیه تنها در شعبه شمال تهران پرداخت می گردد.

موقعیت

آدرس و اطلاعات لازم

شمال تهران

خیابان گاندی ، نبش خیابان 15، پلاک 35

تلفن تماس کارشناس خسارت : 88676639 و کارشناس خسارت دیه : 88676631

جنوب تهران

جاده قدیم ساوه ، بعد از چهاردانگه، نرسیده به پل شاطره، ضلع جنوبی میدان مصلی، نبش کوچه کاوه، پلاک 101

شرق تهران

خیابان دماوند ، حد فاصل چهارراه خاقانی و سی متری نارمک، نبش کوچه مهرنژاد، پلاک 2

غرب تهران

میدان پونک، بلوار میرزابابایی، تقاطع سردار جنگل، پارک سوار پونک

 

راهنمای دریافت خسارات در بیمه های مسئولیت :

با توجه به تنوع بیمه‌های مسئولیت مدارک لازم جهت صدور و دریافت خسارت به صورت عام برای کلیه زیر رشته‌های این رشته بیمه‌ای در نظر گرفته شده است، بنابراین ممکن است برای برخی از زیر رشته‌های این رشته بیمه‌ای پاسخگو نباشد، بدیهی است در زمان وقوع حادثه بیمه گذار موظف است حداکثر ظرف مدت 5 روز به بیمه گر اعلام خسارت نماید و در هنگام  مراجعه بیمه‌گذار/ ، بیمه‌گر مدارک تکمیلی را یادآوری می‌نماید .

راهنمای دریافت  خسارت در بیمه نامه های عمر و پس انداز و حوادث انفرادی :

در صورت وقوع هر یک از خطرات تحت پوشش بیمه نامه در طول مدت اعتبار بیمه نامه ،‌بیمه گذار و بیمه شده می توانند به واحد صادرکننده بیمه نامه (شعبه یا نمایندگی بیمه دانا )‌ مراجعه و مدارک لازم را جهت تشکیل پرونده خسارت ارائه نمایند.

بیمه نامه های مسافرین به خارج از کشور:

در صورت وقوع هر یک از خطرات تحت پوشش بیمه نامه در خارج از کشور درطول مدت اعتبار بیمه نامه ،‌ بیمه شده می تواند حداکثر ظرف 168 ساعت(7روز) با شماره تلفنهای ذکر شده در بیمه نامه تماس و اعلام خسارت نماید چنانچه بیمه شده در طول مسافرت پس از تماس و اعلام موضوع به شرکت خارجی در کشور مقصد موفق به دریافت خسارت خود نشده باشد پس از بازگشت به ایران با در دست داشتن مدارک لازم و اعلام کد رهگیری دریافتی از شرکت خارجی به محل صدور بیمه نامه مراجعه نماید.

مدارک لازم جهت تشکیل مراحل اولیه پرونده فوت در بیمه های عمر وحوادث انفرادی :

 1. ارائه تقاضای کتبی توسط ذینفع بیمه نامه مبنی بر شرح کامل علت و زمان فوت به شعبه صادر کننده بیمه نامه
 2. اصل بیمه نامه و اوراق ضمیمه آن .در بیمه نامه های عمر ارائه کلیه دفترچه های پرداخت اقساط حق بیمه الزامی است.
 3. اصل یا تصویر برابر با اصل خلاصه رونوشت وفات، گواهی فوت پزشکی قانونی ، گزارش معاینه جسد پزشکی قانونی در موارد مرتبط از قبیل :  فوت بعلت حادثه و یا فوت مشکوک و کمتر از 24 ساعت ، کلیه گزارشات نیروی انتظامی ویا سایر مراجع ذیصلاح( در صورت فوت بعلت حادثه) ، گواهی حصر وراثت چنانچه استفاده کنندگان وراث قانونی باشند .
 4. اصل کلیه مدارک بیمارستانی شامل :گواهی پزشک معالج مبنی تاریخ شروع بیماری و شرح سیر بیماری ، شرح حال اولیه بیمارستان، شرح اتاق عمل، گزارش یا عکس رادیولوژی و اسکن، صورتحساب بیمارستان ، گواهی فوت بیمارستانی و سایر مدارک مربوطه.
 5. رونوشت برابر اصل کلیه صفحات شناسنامه متوفی (بیمه شده ) و ذینفع بیمه نامه.
 6. دفترچه بیمه درمانی و سوابق درمانی مرتبط با بیماری .
 7. گواهینامه معتبر بیمه شده متناسب با وسیله نقلیه مورد استفاده در صورتیکه حادثه بر اثر رانندگی باشد.

مدارک لازم جهت تشکیل مراحل اولیه پرونده نقص عضو و از کار افتادگی بر اثر حادثه در بیمه های عمر وحوادث انفرادی :

 1. ارائه تقاضای کتبی توسط بیمه گذار یا بیمه شده مبنی بر شرح کامل علت و زمان حادثه به شعبه صادر کننده بیمه نامه
 2. اصل بیمه نامه و اوراق ضمیمه آن .در بیمه نامه های عمر ارائه کلیه دفترچه های پرداخت اقساط حق بیمه الزامی است.
 3. اصل یا تصویر برابر با اصل گزارشات نیروی انتظامی یا سایر مراجع ذیصلاح در رابطه با حادثه .
 4. اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی پزشکی قانونی یا نظریه کمیسیون پزشکی صادره از سوی بیمه سازمان تامین اجتماعی یا خدمات درمانی.
 5. اصل کلیه مدارک بیمارستانی شامل :گواهی پزشک معالج مبنی برشرح سیر بیماری ، شرح حال اولیه بیمارستان، شرح اتاق عمل، گزارش یا عکس رادیولوژی و اسکن، صورتحساب بیمارستان و سایر مدارک مربوطه.
 6. گواهینامه معتبر بیمه شده متناسب با وسیله نقلیه مورد استفاده در صورتیکه حادثه بر اثر رانندگی باشد.

مدارک لازم جهت تشکیل مراحل اولیه پرونده هزینه پزشکی در بیمه های  عمر و حوادث انفرادی :

 1. ارائه تقاضای کتبی توسط بیمه گذار یا بیمه شده مبنی بر شرح کامل علت و زمان خسارت به شعبه صادر کننده بیمه نامه
 2. اصل بیمه نامه و اوراق ضمیمه آن .
 3. اصل کلیه مدارک پزشکی شامل :گواهی پزشک معالج مبنی برشرح سیر بیماری ، شرح حال اولیه بیمارستان، شرح اتاق عمل، گزارش یا عکس رادیولوژی و اسکن، نسخ ویزیت و داروخانه یا صورتحساب بیمارستان و سایر مدارک مربوطه" درصورتیکه بیمه شده تحت پوشش بیمه های تامین اجتماعی ویا خدمات درمانی و........باشد ارائه مدارک اصل یا برابر بااصل درمانی به انضمام چک بیمه گر اولیه الزامی میباشد"
 4. اصل یا تصویر برابر با اصل گزارشات نیروی انتظامی یا سایر مراجع ذیصلاح در رابطه با حادثه
 5. گواهینامه معتبر بیمه شده متناسب با وسیله نقلیه مورد استفاده در صورتیکه حادثه بر اثر رانندگی باشد.

 مدارک لازم جهت تشکیل مراحل اولیه پرونده هزینه بیمارستانی امراض سخت دربیمه عمر جامع ارمغان زندگی:

 1. ارائه تقاضای کتبی توسط بیمه گذار یا بیمه شده مبنی بر شرح کامل علت و زمان بیماری به شعبه صادر کننده بیمه نامه
 2. اصل بیمه نامه و اوراق ضمیمه آن بهمراه دفترجه پرداخت اقساط حق بیمه .
 3. اصل کلیه مدارک پزشکی شامل :گواهی پزشک معالج مبنی برتاریخ شروع و شرح سیر بیماری ، شرح حال اولیه بیمارستان، شرح اتاق عمل، گزارش یا عکس رادیولوژی و اسکن، نسخ ویزیت و داروخانه یا صورتحساب بیمارستان و سایر مدارک مربوطه" درصورتیکه بیمه شده تحت پوشش بیمه های تامین اجتماعی ویا خدمات درمانی و........باشد ارائه مدارک اصل یا برابر بااصل درمانی به انضمام چک بیمه گر اولیه الزامی میباشد"
 4. دفترچه بیمه درمانی و سوابق درمانی مرتبط با بیماری .

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده خسارت در بیمه های مسافرین به خارج از کشور :

اعلام خسارت از طریق تماس بیمه شده یا ارسال نمابر با شماره تلفنهای ذکر شده در بیمه نامه حداکثر ظرف 168 ساعت ( 7 روز ) و استفاده از پوشش های مرتبط در کشور مقصد .

چنانچه بیمه شده درطول مسافرت پس از تماس و اعلام موضوع به شرکت خارجی در کشور مقصد ، موفق به دریافت خسارت خود نشده باشد ، مدارک لازم جهت تشکیل پرونده :

 1. ارائه تقاضای کتبی توسط بیمه شده مبنی بر: تاریخ خروج و ورود به ایران ، کشور مقصد ، شرح کامل علت و زمان خسارت و ذکر شماره و کد رهگیری به واحد صادر کننده بیمه نامه، اصل بیمه نامه و پاسپورت
 2. اصل کلیه مدارک پزشکی شامل:گواهی پزشک معالج مبنی برتاریخ شروع و شرح سیر بیماری ، شرح حال اولیه بیمارستان، شرح اتاق عمل، گزارش یا عکس رادیولوژی و اسکن، نسخ ویزیت و داروخانه یا صورتحساب بیمارستان و سایر مدارک مربوطه.
 3. در صورت تاخیر بار: اعلامیه کتبی و یا تاییدیه موسسه حمل و نقل هوایی (و یا نمایندگان آن )‌مبنی بر تاییدیه کتبی ساعات تاخیر و دلیل تاخیر به انضمام اصل صورتحسابهای مربوط به خرید لوازم ضروری .
 4. در صورت فقدان بار: اظهاریه کتبی و یا گواهی شرکت هواپیمایی مبنی بر تایید مفقود شدن بار ثبت شده بر حسب کیلو به انضمام اصل صورتحسابهای مربوط به خرید لوازم ضروری

 مهلت اعلام خسارت

مهلت اعلام وقوع هر یک از خطرات تحت پوشش بشرح ذیل میباشد:

نوع تعهد

مهلت اعلام کتبی

فوت

یک ماه

نقص عضو و از کار افتادگی

15روز

هزینه پزشکی

15روز

مسافرین خارج از کشور

168 ساعت ( 7 روز )

راهنمای دریافت خسارات بیمه

افت قیمت خودرو در زمان تصادف از جمله اتفاقاتی است که بیشتر افراد با این حادثه ناخوشایند مواجه می‌شوند. اما در چنین شرایطی چه باید کرد؟

راهنمای دریافت خسارت بیمه

مشکلات حقوقی بیمه

اصولاً بیمه یک قرار داد و توافق بین شرکت یا سازمان بیمه ای با افراد حقیقی و حقوقی جامعه است . هرگونه توافقی که شده باشد لازم الاجراست .

معرفی تیم حقوقی مشکلات بیمه

همه چیز درباره بیمه تکمیلی دانا

ارائه کارت طلایی به بیمه شدگان، طرح آنکال 24 ساعته پزشکان بیمه دانا، سیستم مشاوره و ارجاع و ... از خدمات بیمه تکمیلی است.

معرفی بیمه تکمیلی بیمه دانا